Diagnoza autyzmu
Pierwszą rzeczą potrzebną do niesienia pomocy naszym dzieciom jest zrozumienie tego, czego doświadczają. Zrozumienie, że ich system przetwarzania sensorycznego zachowuje się inaczej niż nasz. Przetwarzanie …
Pierwszą rzeczą potrzebną do niesienia pomocy naszym dzieciom jest zrozumienie tego, czego doświadczają. Zrozumienie, że ich system przetwarzania sensorycznego zachowuje się inaczej niż nasz. Przetwarzanie …
O tym, że edukacja w zakresie zdrowia psychicznego i walka ze stygmatyzacją społeczną jest niezwykle potrzeba nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak zadając sobie pytanie dlaczego …
„Piekło depresji polega na utracie nadziei”Antoni Kępiński, „Melancholia” „Depresja jest ślepa. Nie nawiązuje kontaktu, nie dostrzega możliwości pomocy, „weź się w garść” – mówią bliscy. …
Życie każdego z nas nie jest pozbawione traum i bardzo trudnych wydarzeń. Doświadczenia które zbieramy podczas życia warunkują styl przywiązania który się w nas wykształca, …
„Kiedy pępowina łączy dwa serca, spaja je w jeden magiczny świat, świat w którym dzieje się coś magicznego i cudownego, a zarazem nieznanego.” Czas ciąży …
O tym, że edukacja w zakresie zdrowia psychicznego i walka ze stygmatyzacją społeczną jest niezwykle potrzeba nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak zadając sobie pytanie dlaczego aktualnie jest to tak istotny temat musimy sobie powiedzieć wprost – Polska jest na drugim miejscu w Europie pod względem samobójstw nieletnich. Niestety sytuacja w tym względzie jeśli chodzi o osoby dorosłe jest niewiele lepsza. Oznacza to bardzo złą kondycję psychiczną naszego społeczeństwa. Mimo to nadal panuje przekonanie, że z pomocy psychoterapeuty, psychologa czy psychiatry można skorzystać dopiero w ostateczności, a korzystają z niej osoby słabe i mocno zaburzone. Wstyd, stygmatyzacja i opinia innych blokuje wiele osób przed poszukaniem pomocy odpowiednio szybko zanim dojdzie do pogłębienia się problemu, a w konsekwencji nawet choroby. Z drugiej strony brak wiedzy o ewentualnych konsekwencjach pozostania samemu ze swoimi problemami może doprowadzić do tragicznych skutków.
Naturalne jest, że im młodszy człowiek tym mniej ma wyuczonych mechanizmów obronnych, wiedzy na temat sposobów radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych czy możliwych form wsparcia. Obecnie miliard ludzi zmaga się na całym świecie z problemami zdrowa psychicznego stąd tak ważna jest prewencja, edukacja i łatwość dostępu do opieki psychologiczno – psychiatrycznej dla osób w każdej grupie wiekowej.
Biorąc pod uwagę stan psychiczny młodych osób widać wyraźnie, że na przestrzeni ostatnich lat stajemy w obliczu olbrzymiego wyzwania.
Dzieci i młodzież zmagając się z naturalnym okresem adolescencji narażeni byli w ostatnim czasie na okres izolacji, który w znacznym stopniu nasilił lęki i stany depresyjne. Jednocześnie warto zwrócić uwagę, że hedonistyczne podejście do życia nie ułatwia młodym ludziom wejścia w dorosłość, która kojarzy się z obowiązkami, schematem i rutyną. Intensywne korzystanie z osiągnięć XXI wieku, brak autorytetów, kryzys w podtrzymywaniu więzi międzyludzkich oraz presja piękna stanowią istotne zagrożenie dla zdrowia psychicznego współczesnego nastolatka. Ponadto młodzi ludzie poszukują odpowiedzi na wiele nurtujących ich pytań i borykają się z wewnętrznym konfliktem i permanentnym brakiem akceptacji samego siebie.
Wszystkie te czynniki sprawiają, że potrzebna jest im m.in. edukacja na temat tego co dzieje się z ich psychiką i ciałem, pojawiającą się seksualnością, wpływem używek na ich funkcjonowanie czy labilnością emocjonalną której doświadczają. Kolejnym ważnym czynnikiem jest wytworzenie prawidłowych więzi emocjonalnych z najbliższymi, ważnymi osobami w ich życiu oraz prawidłowych relacji z rówieśnikami.
Należy pamiętać, że wdrażanie psychoedukacji i objęcie pomocą psychologiczną powinno obejmować nie tylko samych nastolatków, ale również ich rodziców i nauczycieli. Dopiero tak kompleksowo skonstruowana pomoc może stanowić silny czynnik chroniący przed popadaniem młodzieży w zachowania autodestrukcyjne, jak i zaburzenia psychiczne.
Jeśli potrzebujesz pomocy, przechodzisz kryzys, masz depresję, myśli samobójcze, jesteś ofiarą przemocy lub znasz kogoś, komu ta pomoc jest potrzebna – nie czekaj, skontaktuj się ze specjalistą.
Już wkrótce zapraszam na webinar:
„Autodestrukcyjne zachowania wśród dzieci i młodzieży”
14 listopad, godz.18:00 – 20.00
Zapisy: anetatrych@vp.pl
Tel. 696 06 44 06
Koszt 75 zł
Treści poruszane podczas webinaru:
– Jak rozpoznać sygnały zagrożenia (zaburzenia odżywiania i nieprawidłowe zachowania jedzeniowe, samouszkodzenia, próby samobójcze). Analiza przypadków.