Diagnoza autyzmu
Pierwszą rzeczą potrzebną do niesienia pomocy naszym dzieciom jest zrozumienie tego, czego doświadczają. Zrozumienie, że ich system przetwarzania sensorycznego zachowuje się inaczej niż nasz. Przetwarzanie …
Pierwszą rzeczą potrzebną do niesienia pomocy naszym dzieciom jest zrozumienie tego, czego doświadczają. Zrozumienie, że ich system przetwarzania sensorycznego zachowuje się inaczej niż nasz. Przetwarzanie …
O tym, że edukacja w zakresie zdrowia psychicznego i walka ze stygmatyzacją społeczną jest niezwykle potrzeba nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak zadając sobie pytanie dlaczego …
„Piekło depresji polega na utracie nadziei”Antoni Kępiński, „Melancholia” „Depresja jest ślepa. Nie nawiązuje kontaktu, nie dostrzega możliwości pomocy, „weź się w garść” – mówią bliscy. …
Życie każdego z nas nie jest pozbawione traum i bardzo trudnych wydarzeń. Doświadczenia które zbieramy podczas życia warunkują styl przywiązania który się w nas wykształca, …
„Kiedy pępowina łączy dwa serca, spaja je w jeden magiczny świat, świat w którym dzieje się coś magicznego i cudownego, a zarazem nieznanego.” Czas ciąży …
„Piekło depresji polega na utracie nadziei”
Antoni Kępiński, „Melancholia”
„Depresja jest ślepa. Nie nawiązuje kontaktu, nie dostrzega możliwości pomocy, „weź się w garść” – mówią bliscy. To tak jakby człowiekowi bez nóg powiedzieć „pobiegaj sobie” Barbara Pietrkiewicz
Lęk, stres, stan obniżonego nastroju i depresja. Wszyscy jesteśmy na nie narażeni. Niestety depresja niejednokrotnie prowadzi do samobójstwa. O ile każdy z nas narażony jest na przeżywanie ciężkich chwil np. śmierć bliskich, utrata pracy, zdrada, niesprawiedliwa ocena za wykonaną pracę czy nielojalność otoczenia, tak w różny sposób radzimy sobie w sytuacjach kryzysowych. Jeśli jesteśmy dorośli to istnieje większe prawdopodobieństwo, że poradzimy sobie z problemami sami bądź skorzystamy z pomocy specjalistów. Niestety dzieci i młodzież często nie proszą o pomoc wprost a wysyłają subtelne sygnały, których my dorośli nie zauważamy bądź je bagatelizujemy.
W środowiskach młodzieżowych winą za rosnącą liczbę samobójstw ponoszą „dobrodziejstwa” współczesnego świata, szybkie tempo życia, wszechobecna rywalizacja czy kult piękna. Dodatkowo sam okres dojrzewania jest kryzysowym etapem życia, gdyż kończy się okres dzieciństwa a rozpoczyna podróż w nieznane, dorosłe życie. Kiedy nałożymy na te czynniki zmiany fizjologiczno – neuronalne zachodzące w mózgu połączone z gotowością do podejmowania zachowań ryzykownych wówczas dopełnia się obraz trudnej sytuacji w jakiej znajduje się młody, dojrzewający człowiek.
Polska należy do krajów z największą liczbą samobójstw w grupie młodzieży. Statystyki są bardzo dramatyczne i pokazują, że w 2021 roku na swoje życie targnęło się 5201 osób. W województwie zachodniopomorskim w ubiegłym roku odnotowano 594 próby samobójcze. Niestety to tylko część prawdy i o tym należy pamiętać, gdyż podejmowanych prób może być nawet stukrotnie więcej niż zgonów.
W swojej praktyce terapeutycznej obserwuję niepokojący wzrost stanów depresyjnych, samookaleczeń i myśli samobójczych. Młodzież nie radzi sobie z kumulacją emocji, natłokiem wymagań i oczekiwań. Kiedy rozmawiamy o przytłaczających oczekiwaniach niejednokrotnie okazuje się, że są one jedynie (albo aż!) wytworem powstałych na przestrzeni lat przekonań. W konfrontacji z rzeczywistością okazuje się dość często, że młodzież myśli, że właśnie tego się od nich oczekuje, spodziewa i wymaga a w gruncie rzeczy są to ich własne „ograniczenia i stawiane poprzeczki z którymi mierzą się każdego dnia”.
Istnieją fora na których osoby w depresji dzielą się swoimi lękami, planami, bezsilnością i próbami samobójczymi. Istnieją też takie na których padają pytania „jak to zrobić? jak przygotować się do samobójstwa?”. Większość z tych osób szuka jednak w sieci wsparcia, zrozumienia czy powodu dla którego nie powinien właśnie tego zrobić. Oznaczać to może, że każda z tych osób jest bardzo samotna, nie ma wsparcia, pomocy bądź nie potrafi o nią poprosić.
Dlatego tak ważne jest bycie blisko dziecka bez względu na to ile ma lat, obserwacja zmiany jego zachowań i słuchanie tego co mówi. Kiedy ktoś z naszych bliskich zaczyna się „dziwnie” zachowywać nie zwalajmy zawsze winy na lenistwo i niechęć do działania. Owszem, każdy z nas nosi na grzbiecie małego leniucha jednak nie zawsze brak mocy nim jest. I tak jak nie każde „nie mam siły wstać z łóżka, umyć się i żyć” jest depresją, tak może nią być „mamo, tato nie mam już siły, jestem beznadziejny i chcę stąd zniknąć. Czuję, że niedługo mnie już tu nie będzie”. Czasami nie padają żadne słowa tylko ten człowiek obok nas po prostu „gaśnie w oczach”. Najważniejsza jest zawsze bliskość, czujność i relacja którą jesteśmy w stanie zbudować od pierwszych chwil życia z naszym dzieckiem. .
Pomimo, że depresja jest zaburzeniem złożonym podaje się jej trzy główne źródła:
Warto pamiętać, że w okresie dojrzewania z jednej strony nastolatki doświadczają w sposób naturalny depresyjności, która wyraża się poprzez słuchanie specyficznej muzyki i ubiór, pesymistyczne poglądy i opinie na temat ludzi i całego świata. Natomiast z drugiej strony odczuwają utratę dzieciństwa, co do którego mają ambiwalentne uczucia, gdyż długo na to czekali, a jednocześnie boją się odpowiedzialności jaką niesie ze sobą okres dojrzewania i sama dorosłość.
Jakie symptomy występujące w dłuższym okresie powinny nas zaniepokoić?
Podczas leczenia depresji należy działać szybko i zdecydowanie, a samo leczenie może mieć różne formy. Czasami wystarczy zainteresowanie i rozmowa z bliską osobą, podzielenie się swoimi problemami co stanowi realne wsparcie.
Jednak w przypadku głębszej depresji, zwłaszcza gdy występują zachowania autoagresywne tj. samookaleczenia, narkotyki, zaburzenia odżywiania bądź zagrożenie samobójstwem, leczenie wymaga terapii i regularnych spotkań z psychoterapeutą bądź psychologiem. W sytuacji, kiedy nastolatek zupełnie stracił chęć i motywacje do życia, a jego zły stan się przedłuża, należy zastosować leczenie łączone, czyli farmakoterapię oraz psychoterapię. Niekiedy wskazana jest hospitalizacja.
Statystyki: Komenda Główna Policji
Samobójstwa nastolatków – dlaczego oficjalne statystyki pokazują tylko część prawdy, Śledztwo w liczbach, 21.10.2020 Daniel Rząsa.
www.psychotekst.pl