Emocje w łonie matki, w jaki sposób odczuwa je nasze dziecko?

Artykuły

„Kiedy pępowina łączy dwa serca, spaja je w jeden magiczny świat, świat w którym dzieje się coś magicznego i cudownego, a zarazem nieznanego.”

Czas ciąży to nadal tajemnica, to moment kiedy kobieta nawiązuje niepowtarzalną więź ze swoim dzieckiem, istotą którą już kocha…tak po prostu, za to że jest, za to, że pojawiło się w jej życiu.

Kiedy zadamy sobie pytanie w którym momencie rozpoczyna się edukacja emocjonalna naszego dziecka to z całą stanowczością należałoby odpowiedzieć, że już w łonie matki.  Oznacza to, że każda kobieta w znacznym stopniu wyposaża dziecko w określony „pakiet” z którym przyjdzie ono na świat.

Naukowcy twierdzą, że płody nie są w stanie rozpoznać emocji smutku, strachu czy radości. Jednak w całej swej mądrości są niezwykle wrażliwe na tzw. „kąpiele hormonalne”, które są wywołane niepokojem czy stresem który przeżywa w tym czasie jego mama.

 Emocjonalna więź matki z nienarodzonym jeszcze dzieckiem jest tak silna, że odczuwa ono wszystko to co dzieje się w jej wewnętrznym świecie. I o ile emocje nie docierają do łożyska, tak hormony już tam trafiają, odbijają się echem w płodzie. Łożysko działa jak filtr, natomiast kortyzol, który jest rozpoznawany jako “toksyna”, najczęściej nie jest przepuszczany przez tą barierę. Jeżeli z kolei poziom CRH jest bardzo wysoki, wówczas kortyzol przekracza granicę i zaczyna bezpośrednio w sposób negatywny wpływać na płód.

Okres od 28 tygodnia ciąży do 7 dnia po porodzie ma kluczowe znaczenie dla dziecka co potwierdzają prace opublikowane między innymi w dzienniku “New Parents Support”.  Wtedy też dość często rodzice stymulują je muzyką, rozmową i pozytywnymi wibracjami w celu zwiększenia zdolności poznawczych swojego dziecka.

Warto pamiętać, że emocje płyną pomiędzy matką a dzieckiem niemal tak samo jak jedzenie przez pępowinę, czy wnikają do macicy w ten sam sposób, jak zakazane używki.

Oznacza to nic innego, jak to, że płód może być i z pewnością jest narażony na doświadczanie stresu. O ile stres jest nieodłącznym elementem naszego życia tak w tym magicznym dla każdej z nas momencie warto zadbać nie tylko o zdrową dietę, ale również samopoczucie emocjonalne.

Warto odpowiedzieć sobie na pytania:

  • co najbardziej mnie stresuje, niepokoi,
  • w jaki sposób mogę zmniejszyć negatywne emocje bądź całkowicie je wyeliminować,
  • kto może mi w tym pomóc i w jaki sposób,
  • jaką opieką otacza mnie partner, bliska osoba,
  • czy mam zdiagnozowane zaburzenia nastroju i czy są one leczone,
  • jak często się śmieję, dostarczając dziecku i sobie serotoniny i endorfin,
  • czy spowolniłam, zmieniłam rytm dnia,
  • jak praca którą wykonuję wpływa na mój stan psychiczny,
  • czy po porodzie jestem z dzieckiem, czy praca jest moim priorytetem,

Opieka emocjonalna kobiety w ciąży to niezwykle ważny aspekt, o którym każda przyszła mama i tata powinni pamiętać!

Przyszły tato, obdarz dziecko i jego mamę szczególną troską, miłością i wsparciem!!

Zadbaj tato o ich stan emocjonalny i lepszy start w życie swojego dziecka!!

Partnerze, zadbaj o matkę swojego dziecka bo jej ciało i serce daje życie Twojemu dziecku!

Warto posłuchać:

Muzyka dla dzieci w brzuszku: https://www.youtube.com/watch?v=oT_QHiiPOI4

Muzyka do stymulowania dziecka w łonie matki, rozwój mózgu:

Czy dziecko w łonie matki odczuwa ból: https://www.youtube.com/watch?v=74-Fkhi-N0M

Wpływ stresu na przebieg ciąży i dziecko: https://www.youtube.com/watch?v=Bc2FnFTSTKA

Joga w ciąży: https://www.youtube.com/watch?v=RUIsLSOXYn0