Stres i sposoby radzenia sobie ze stresem

Artykuły

Słowo „stres” pojawia się na ustach wszystkich, a tym samym towarzyszy nam w życiu każdego dnia, jest naszym przyjacielem, a jednocześnie niemal śmiertelnym wrogiem. Jak poradzić sobie z jego ciemną stroną i niechcianymi skutkami? Kiedy i w jaki sposób powiedzieć STOP i  jak  pokierować swoim życiem, aby czerpać z niego to co dobre?

Stres od zawsze jest obecny w życiu każdego człowieka. Co więcej, należy mieć świadomość, że nie przestanie istnieć, a płeć, wiek, pozycja społeczna czy kolor skóry nie mają większego znaczenia. Oznacza to, że problem stresu oraz sposoby radzenia sobie z nim i jego skutkami jest cały czas aktualny.

Stres z jednej strony ma wymiar pozytywny, a z drugiej negatywny. Pozytywną stroną doświadczanego stresu jest fakt, że mobilizuje nas do działania.

Jeśli zastanowimy się nad tym, gdzie tak naprawdę mieszka stres to z całą pewnością należałoby powiedzieć, że W NASZEJ GŁOWIE.

Sprawdźmy to na sobie, ćwiczenie zajmie nam tyle czasu ile każdy z nas może poświęcić i potrzebuje:

Zamknij oczy i przypomnij sobie z najdrobniejszymi szczegółami sytuację, która wywołała w Twoim życiu dyskomfort, czułeś/aś się źle, zażenowany/ a czy też mocno zestresowany/ a. Poświęć na odtworzenie tej chwili i przeniesienie się tam tyle czasu ile potrzebujesz. Zaobserwuj co dzieje się z Tobą, Twoim ciałem. Co odczuwasz wracając do tamtej chwili? Dreszcze? Falę gorąca? Oblał Cię zimny pot? Czujesz ścisk w żołądku? Chce Ci się płakać? Tak naprawdę reakcja naszego organizmu na „powrót” do takich chwil jest bardzo indywidualna. Niezmienne jest jednak to, że wracając do chwili, która była dla nas bardzo przykra, a MINĘŁA uruchamia się w nas STRES, a w naszym ciele  pojawia się szereg symptomów fizycznych, emocjonalnych czy też objawowych. Rodzaj i ilość pojawiających się objawów jest indywidualną sprawą  każdego człowieka. To co u jednych wywołuje zawroty głowy, mdłości, bóle brzucha i pocenie się u innych osób może pojawić się w postaci nadmiernego apetytu, złości, kłopotów z koncentracją, a nawet może wywołać myśli samobójcze. Niejednokrotnie osoby przeżywające stres zaczynają być niepunktualne, kłamią, sięgają po używki takie jak alkohol czy papierosy. Jak jest z Tobą? W jaki sposób Twój organizm reaguje na stres? Co poczułeś/ aś wracając myślami do tamtej chwili?

Psycholog dziecięcy w Centrum Psychologiczno – Terapeutycznym oferuje narzędzia, dzięki którym możemy sprawdzić:

  • w jaki sposób przeżywamy stres,
  • jaki mamy typ osobowości stresowej,
  • jaki mamy styl radzenia sobie ze stresem,

Styl w jaki radzimy sobie z trudnymi emocjami towarzyszy nam w sposób względnie stały, spójny z wykształconym w nas w dzieciństwie stylem myślenia. Z kolei styl myślenia wskazuje na najsprawniejsze mechanizmy naszego umysłu. W nowych sytuacjach, kiedy doświadczenie nie potrafi nam podpowiedzieć gotowych rozwiązań, najczęściej, niemal instynktownie reagujemy wykorzystując informacje i podejmując decyzje w typowy dla siebie sposób. Najtrafniej styl myślenia można określić obserwując, jak dana osoba reaguje w konfrontacji z nowym problemem. Styl myślenia wynika ze stałych preferencji, które można zaobserwować już u przedszkolaków, a nawet wcześniej. Te utrwalane przez lata życia nawyki w zakresie sposobu percepcji, wykorzystywania informacji, jak też rozwiązywania problemów w dorosłym życiu nie ulegają istotnym zmianom i uznawane są za typowe dla danej jednostki. Zmiana naturalnego stylu myślenia jest bardzo trudna i niestety nie trwa długo.

W Centrum Psychologiczno – Terapeutycznym Certyfikowany Trener FRIS określi i opisze Twój naturalny sposób myślenia oraz działania. Pokaże, jak najlepiej wykorzystać swoje naturalne predyspozycje – w pracy, w relacjach, w rozwoju osobistym. FRIS wspomaga komunikację z dziećmi, partnerem, jak również w grupie pracowniczej. Z badań wynika, że szczególne znaczenie w procesie radzenia sobie ze stresem ma wsparcie społeczne, które wpływa na zwiększenie zdolności do wytrwałej i skutecznej z nim walki.

Jeśli zastanowimy się nad tym, czy nadmierny stres może faktycznie wyrządzić nam krzywdę to należałoby powiedzieć, że TAK.

Mimo, iż niektórzy twierdzą, że stres nie może wyrządzić realnej krzywdy, gdyż ulokowany jest w sferze psychiki, stres potrafi i wyrządza olbrzymie szkody zarówno w naszej psychice, jak i ciele. Chroniczny stres prowadzi do wielu niebezpiecznych chorób psychosomatycznych, dysfunkcji lub uszkodzenia układów biologicznych zaangażowanych w reakcję stresową. Niestety nasze dzieci są niezwykle narażone na stres i lęki. Pomoc w pokonaniu stresu przyniesie z pewnością terapeuta i psycholog dziecięcy.

Jeśli zastanowimy się nad tym, czy organizm ludzi ma możliwość wpływania na stan swojego zdrowia to należałoby powiedzieć, że TAK, pod jednym jednak warunkiem, że nauczymy się opanowywać stres. 

Terapeuta w Aneta Trych Centrum Psychologiczno – Terapeutycznym oferuje EEG Biofeedback, czyli treningi, dzięki którym można zwiększyć pracę mózgu nawet do 30%.

Biofeedback to skuteczna metoda terapeutyczna, która zwiększa skuteczność funkcjonowania naszego mózgu. Jest ona metodą klasycznej medycyny (wchodzi w spis międzynarodowych procedur medycznych).

Biofeedback  to  metoda nieinwazyjna, bez skutków ubocznych. Polega na nauczeniu mózgu samokontroli pracy za pomocą modyfikacji fal mózgowych. Podstawowym założeniem treningu jest wykorzystanie plastyczności mózgu, czyli zdolności neuronów do przekształceń funkcjonalnych co prowadzi do poprawy pracy mózgu oraz lepszego funkcjonowanie organizmu.

Neurofeedback daje możliwość „naprawienia” dysfunkcji mózgu, w których występuje nieprawidłowy rytm fal o określonych częstotliwościach.

Terapia EEG Biofeedback polega na monitorowaniu i promowaniu pożądanych fal mózgowych, korygując dysfunkcje spowodowane urazami lub nieprawidłowym rozwojem.
Terapia EEG Biofeedback jest skuteczna m.in. w przypadkach:

  • stresu;
  • apatii i złego samopoczucia;
  • stanów lękowych, depresji;
  • zaburzeń uwagi i koncentracji;
  • problemów szkolnych (zwłaszcza dysleksja, dysgrafia, dysortografia);
  • ADHD; ADD;
  • agresji;
  • astmy;
  • zaburzeń zachowania;
  • napadów złości;
  • zaburzeń snu; pamięci; mowy;
  • natręctw;
  • chronicznego zmęczenia;
  • przewlekłych bólów głowy;
  • uzależnień;
  • nieotrzymania moczu;
  • zaburzeń odżywiania;
  • jąkania się;
  • rehabilitacji po udarach, urazach i operacjach;

oraz wielu innych schorzeniach OUN, chorobach narządowych bądź zaburzeniach psychosomatycznych.

Zastanówmy się, jak nie dopuścić, aby stres doprowadził nas do choroby:

  • Najbardziej oczywiste rozwiązanie to zmniejszenie lub usunięcie źródła stresu poprzez skorzystanie z fachowej pomocy terapeuty bądź psychologa dziecięcego.
  • Innym sposobem zwalczania negatywnych skutków stresu jest nauczenie się odpowiedniego myślenia o rzeczywistości. Zmiana sposobu myślenia o sobie oraz interpretowania zdarzeń jest przykładem techniki, która łagodzi negatywne skutki stresu. Im bardziej uważamy, że zdarzenia życiowe są nieprzewidywalne i że nie mamy nad nimi kontroli, tym bardziej są dla nas stresujące. Kiedy obwiniamy siebie za to, co nam się przydarza, a jednocześnie czujemy, że nie możemy niczego zmienić, to odczuwamy szczególnie silny stres. Czasem te przekonania są bliskie rzeczywistości, ale czasami są tylko nietrafną jej interpretacją, dodatkowo zwiększającą stres. Ogólnie rzecz ujmując, pesymistyczny sposób myślenia o zdarzeniach życiowych, o sobie i swoich możliwościach czyni zdarzenia bardziej stresującymi i jest wówczas bardziej prawdopodobne, że stres doprowadzi do choroby
  • Kolejną drogą, która może zapobiec negatywnym skutkom stresu, są sprzyjające zdrowiu nawyki, takie jak np. unikanie jedzenia soli, tłuszczu, spożywanie śniadań, unikanie używek czy odpowiednia ilość snu.
  • Oprócz wymienionych powyżej sposobów zapobiegania negatywnym skutkom stresu, istnieje grupa technik relaksacyjnych, szczególnie skutecznych w radzeniu sobie z napięciem i stresem. Ich skuteczność wymaga częstych i regularnych ćwiczeń.

CZĘŚĆ DRUGA – TRENING ANTYSTRESOWY

Trening Antystresowy oferuje Aneta Trych Centrum Psychologiczno – Terapeutyczne. Stres i trauma odcinają ludzi od ciała i dopiero odzyskanie poczucia własnego ciała pozwala na odzyskanie stabilności oraz poczucie bezpieczeństwa.

Decydując się na trening antystresowy pozbywania się traumatycznych przeżyć należy pamiętać, że nasze życie nigdy już nie będzie takie jak wcześniej. Doświadczymy terapii oddechem, przejdziemy warsztat pracy z ciałem, poznamy techniki relaksacyjne, odkryjemy dlaczego tak naprawdę cierpimy i jaki to ma wpływ na nasze życie. Każdy z uczestników poddany zostanie badaniu EEG Biofeedback.

Trening pozwoli na uświadomienie, odzyskanie i właściwe wyznaczenie swoich granic zarówno tych fizycznych, emocjonalnych, energetycznych, jak również międzyludzkich. Należy pamiętać, że nawet jedno bardzo trudne wydarzenie w życiu człowieka jest w stanie zablokować cielesne wewnętrzne zasoby. Trening pozwoli zbudować swoją wewnętrzną siłę poprzez odzyskiwanie wewnętrznych zasobów, wzmocnienie obecnych oraz stworzenie zupełnie nowych potrzebnych nam do dalszego życia.

Pozbycie się zbędnego bagażu życiowego, uwolnienie od złych emocji, zaprzestanie rozpamiętywania przeszłości i budowania frustrujących myśli na gruncie wcześniejszych doświadczeń to ratunek, to metoda na to abyśmy mogli tchnąć w nasze pędzące życie pozytywną energię i wiarę, że WSZYSTKO JEST PRZED NAMI.

Jest jeszcze jedna ważna droga dzięki której jej poznanie pomoże nam lepiej poznać siebie, swoje ograniczenia, lęki i czynniki nas stresujące. Kiedy lepiej poznamy siebie będziemy w stanie przeformułować swoje lęki… obawy …nie będą one już tak groźne bo jak mówi chińskie przysłowie „aby wygrać wojnę trzeba poznać wroga” i takim właśnie wrogiem jest wszechobecny STRES. Wybór należy do nas samych, albo potraktujemy stres jako impuls do działania, albo pozwolimy, żeby przejął władzę nad naszym życiem. Zawsze możemy skorzystać z profesjonalnej pomocy terapeuty czy psychologa dziecięcego, aby raz na zawsze pozbyć się balastu, który narastał w nas przez lata i przez lata toczył w naszym organizmie swoja własną walkę. Na końcu tej drogi możemy się uśmiechnąć i powiedzieć – to już za mną, tamte zdarzenia nie mają już wpływu na to w jaki sposób myślę i jak funkcjonuję – jestem wolnym człowiekiem i zaczynam Zycie od nowa bez względu na wiek, który pokazuje nasza data urodzenia  J


Bibliografia:

Selye H.: Stres życia. PZWL, Warszawa 1963. 
Selye H.: Stres okiełznany. PIW, Warszawa 1977. 
Terelak J.: Psychologia stresu. Wydawnictwo Branta, Warszawa 1995.
Śliwińki K., Style myślenia, http://psychometra.pl.