Aromaterapia

Wpływ zapachu na psychikę człowieka – czy aromaterapia może poprawiać nastrój
i pomóc w depresji?

Czym jest aromaterapia?

W jaki sposób wpływa na naszą psychikę?

Jak zapachy oddziałują na mózg?

Czy świece sojowe mają działanie aromaterapeutyczne?

… kolejne artykuły będą poświęcone poszczególnym olejkom eterycznym i ich właściwościom 😊

Aromaterapia należy do holistycznych metod dbania zarówno o ciało, jak i umysł człowieka. Czerpie ona z siły natury, gdyż jest to naturalna metoda wspierania zdrowia oraz samopoczucia za pomocą olejków eterycznych – wyciągów z kwiatów, liści, drzew i ziół, które w ramach aromaterapii wprowadzane są do organizmu za pomocą skóry, drogami oddechowymi czy też błonami śluzowymi.

Z dobroczynnej mocy zapachów korzystamy od wieków najczęściej podczas rytuałów relaksacyjnych. Obecnie aromaterapia wraca do łask jako sprawdzony sposób na odprężenie, redukcję stresu, lepszy sen czy wsparcie koncentracji.  

Tak więc każdy z nas ma z pewnością swoje własne doświadczenia związane
z zapachami i należy uznać iż pełnią one ważną funkcję w naszym życiu. Jedne nas przyciągają, inne odstraszają, a jeszcze inne wpływają na nasz stan emocjonalny. Badania pokazują, że są zapachy, które mogą oddziaływać korzystnie na nasze samopoczucie i poprawiać nam nastrój. W taki właśnie sposób działają olejki eteryczne, które wykorzystywane są w aromaterapii. Odpowiednio dobrane mogą podnosić jakość życia, wyciszyć myśli wpływając istotnie na komfort psychiczny podczas codziennego funkcjonowania. To co istotne i o czym należy pamiętać, że aby mogły działać na naszą korzyść powinny być stosowane w odpowiedni sposób.

Wpływ aromaterapii na psychikę

Węch należy do najczulszych kanałów zmysłowych, a zapach dociera do mózgu szybciej niż inne wrażenia tj. dźwięk, obraz, smak czy dotyk. Nie mają one bowiem bezpośredniego dostępu do mózgowego ośrodka kontroli emocji, znanego jako ciało migdałowate, które znajduje się w układzie limbicznym. To właśnie z tego względu zmysł węchu jest jednym z najskuteczniejszych kanałów, który wpływa na apetyt, pragnienie czy też problemy emocjonalne, takie jak depresja czy lęk.

Nasz zmysł węchu jest w sposób bezpośredni połączony z układem limbicznym
w mózgu, który odpowiada za emocje, wspomnienia i nastrój. Właśnie dlatego odpowiednio dobrane kompozycje zapachowe potrafią być tak pomocne.

Przyjemne aromaty w połączeniu z treningiem relaksacyjnym, takim jak oddychanie przeponowe, praktyka uważności czy hipnoterapia mogą połączyć doświadczenie relaksacji
z zapachem w taki sposób, że w przyszłości sama ekspozycja na zapach może być wystarczająca do wywołania reakcji relaksacyjnej.

Warto nadmienić fakt, że w ostatnim czasie wzrosła liczba badań dotyczących aromaterapii w zaburzeniach lękowych. Jest kilka rodzajów olejków, które traktuje się jako tzw.  „olejki przeciwlękowe”. Stosowane sa one w całej Europie od wielu lat (Seol i in., 2010).   Ponadto właściwości chemiczne i biologiczne olejków eterycznych doprowadziły do ​​​​opracowania kluczowych strategii leczenia zaburzeń lękowych (Fernandes i in., 2021). Stało się tak, gdyż olejki eteryczne mają mniej skutków ubocznych aniżeli tradycyjne leki przeciwlękowe. Wśród nich inhalacja była najpowszechniejszą metodą podawania aromaterapii i najbardziej skuteczną (Zhang i Yao, 2019). Nie należy jednak zapominać, że pomimo dobroczynnego działania ta forma nigdy nie może zastąpić tradycyjnych metod leczenia zaburzeń psychicznych.

Terapia zapachem jako droga do układu limbicznego

Wdychając powietrze z rozproszonym olejkiem eterycznym działamy na zmysł węchu poprzez receptory, które znajdują się w jamie nosowej. Ośrodki percepcji wrażeń węchowych zlokalizowane są w obszarze układu limbicznego, który zawiera struktury anatomiczne powiązane z naszymi emocjami. Tak więc istnieją powiązania anatomiczno-funkcjonalne ośrodków przetwarzania emocji i bodźców węchowych. Węch należy do bardzo wyjątkowego zmysłu z uwagi na fakt, że szlaki węchowe mają prawie bezpośrednie projekcje do ośrodków w mózgu zaangażowanych w regulację emocji oraz nastroju. Bezpośredni dostęp do ośrodków limbicznych może stanowić ewolucyjny ślad tego, że zmysł węchu odgrywał olbrzymią rolę dla wykrywania zagrożenia, ale też był wykorzystywany w celu odnalezienia źródła pożywienia. Oba układy: węchowy oraz limbiczny są uważane za „ewolucyjnie stare” struktury mózgu, które ewoluowały na tym samym etapie rozwoju.

Drogi węchowe przewodzą sygnały zarówno do ciała migdałowatego, jak i hipokampa, zaangażowanego w procesy związane z emocjami i pamięcią. One też pośredniczą
w odpowiedzi na stres i biorą udział w przetwarzaniu sygnałów węchowych. Powiązania te mogą być wyjaśnieniem, dlaczego w depresji mogą pojawić się zmiany w funkcjonowaniu zmysłu węchu.

Dlaczego świece sojowe?

Świat świec to nie tylko zapach i wygląd, ale też to, z czego są zrobione. Coraz więcej osób sięga po świece sojowe, co nie powinno nas dziwić. Jest to z całą pewnością zdrowsza, bardziej naturalna i świadoma alternatywa dla tradycyjnych świec parafinowych.

Świece sojowe powstają z wosku roślinnego, pozyskiwanego z ziaren soi. Są biodegradowalne, wegańskie i nietoksyczne. Podczas palenia nie wydzielają szkodliwych substancji, co sprawia, że są bezpieczniejsze dla nas, ale i zwierząt.

W przeciwieństwie do parafiny – pochodnej ropy naftowej – wosk sojowy spala się czyściej i wolniej, dzięki czemu dany zapach pozostaje z nami znacznie dłużej. Dodatkowo, rozpuszczony wosk sojowy nie parzy skóry, dlatego wykorzystujemy go również do delikatnego masażu dłoni czy jako naturalny balsam.

Wybierając świece sojowe, wybieramy coś więcej niż tylko piękny, terapeutycznie działający zapach – wybieramy bowiem świadomą troskę o siebie, ale i o środowisko.

Już wkrótce zapoznam Was z właściwościami konkretnych olejków eterycznych niosących ze sobą inną energię i ich wpływem na nasze samopoczucie. Opowiem o relaksującej nucie lawendy, łagodzącej napięcie bergamotce i wielu innych.

Zaproponuję świat świec i zapachów, które koją i wspierają, dają przestrzeń na oddech, spokój i lepsze samopoczucie. Takie małe rytuały, które pomagają nam zadbać o siebie – każdego dnia 😊

Pozdrawiam,

Sojka

instagram: sojka.sojowa

tel. 515 556 228

Literatura:

  • Coen J., Olejki eteryczne dla zdrowego mózgu i ciała. Jak w pięciu krokach poprawić stan zdrowia, niwelując stres, bezsenność i stany zapalne. Czarna Owca, Warszawa 2022.
  • Courtney R., Hiperwentylacja – jeśli chodzi o oddech, mniej znaczy więcej, przeł. Ryczek A. [online:] https://butejko.pl/artykuly/hiperwentylacja/ [dostęp: 16.08.2022].
  • McKeown P., Kto ma nosa do zdrowia, Wydawnictwo Helena Ryczek, Nowy Sącz 2018.
  • McKeown P., Jak oddychać, aby być zdrowym, M Wydawnictwo, Kraków 2015.
  • Nestor J., Naukowe poszukiwania utraconej sztuki, Galaktyka, Łódź 2021.
  • Regner A., Zastosowanie aromaterapii w holistycznym podejściu do pacjenta – porady praktyczne, Continuo, Wrocław 2022.
  • Ryczek A., Tajemna sztuka oddychania przez nos, [online:] https://drive.google.com/file/d/1oM7XtpbD126nz0ebmHppKVWC7j1mJyE1/view [dostęp: 16.08.2022].
  • Seol G. H., Shim H. S., Kim P. J., Moon H. K., Lee K. H., Shim I., et al. (2010). Antidepressant-like Effect of Salvia Sclarea Is Explained by Modulation of Dopamine Activities in Rats.  Ethnopharmacol130, 187–190. 10.1016/j.jep.2010.04.035 [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]
  • Zhang N., Yao L. (2019). Anxiolytic Effect of Essential Oils and Their Constituents: A Review.  Agric. Food Chem.67, 13790–13808. 10.1021/acs.jafc.9b00433 [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]